Pochodzenie grupy krwi AB

Gen grup AB ma najkrótszą historię, bowiem pierwsi ludzie z grupą AB pojawili się w okresie wielkiej wędrówki ludów, czyli czasu, w którym doszło do upadku cywilizacji starożytnej.

Do upadku Rzymu w V w. przyczyniły się ludy koczownicze z Dalekiego Wschodu, głównie Hunowie. Ich sposób prowadzenia walk oraz odmienna technika, nieznana do tej pory w Europie, miały duży wpływ na dominację na wschodnim kontynencie. Jak sama nazwa wskazuje grupa AB jest wynikiem wymieszania genu grupy A z genem grupy B. Chodziło o grupę krwi A odmiany kaukaskiej i grupę krwi B ludności mongolskiej.

Nie posiadamy sprawdzonych dowodów naukowych, świadczących o istnieniu genu grupy AB przed wędrówkami ludów ze wschodu na zachód. Grupa krwi AB jest najrzadziej spotykaną grupą w grobach europejskich sprzed 900 n. e. Krew osobników z grupą AB nie zawiera przeciwciał, co oznacza w praktyce, że antygeny grup A i B traktowane są bardzo pokojowo i nie są zwalczane w żaden sposób.

Testy naukowe dowodzą, że ludzie z genem grupy AB częściej niż inni chorują na nowotwory złośliwe, co jest bezpośrednim skutkiem braku przeciwciał w ich krwi. Mimo że z tego powodu grupie AB zagrażają nowotwory, natura wynagrodziła im to wysoką  tolerancją na choroby  wynikające z autoagresji i na różne odmiany alergii. Brak przeciwciał A i B stymuluje układ odpornościowy ludzi z grupą krwi AB do wytwarzania innego rodzaju, bardziej zaawansowanych przeciwciał, chroniących ich organizmy przed wirusami i bakteriami z zewnątrz.

Antygeny pełnią w organizmach osobników grupy AB rolę strażników. Ich rolą jest ukierunkowywanie przeciwciał w kierunku konkretnego problemu. Przeciwciała zachowują się wówczas niczym guma do żucia  – nie tylko atakują pasożyta, ale i oblepiają antygeny atakującego ich intruza, ściągając je do siebie. Dzięki temu procesowi pasożyty mogą być łatwo wydalone z organizmu grupy AB. Przy czym należy pamiętać, że antygeny grupy AB czasem upodabniają się do grupy A, czasem zaś przyjmują cechy grupy B, innym razem stanowiąc całość. Antygeny tej grupy zachowują się różnie, w zależności od okoliczności i przejmując cechy wybranej grupy krwi. Niestety czasem ma to pozytywny skutek dla posiadacza genu grupy AB, czasem zaś wręcz przeciwnie. Gen grupy AB posiada dziś około 3% populacji ludzkiej.

Dodaj komentarz

Wpis dodano: piątek, 30 Wrzesień, 2011 o godzienie 14:48 w kategorii Pochodzenie grupy krwi AB. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Możesz dodać swój komentarz, lub trackback ze swojej strony.